Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba!

Versiunea completă: Inverter load detection switch ! Intrerupator inverter prin detectarea sarciniii
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2
Buna,

Asa cum stim inverterele consuma chiar si in standby pana la 1 Ah.

Intruct n-am rulota conectată la inverter vroiam sa-i adaptez un intrerupator cu fir pentru a economisi noaptea energie.

Căutând am dat de un video pe youtube care spune ca exista intrerupatoare care simt sarcina load detection.

Cineva are, stie, a vazut?

Tare mi-ar placea...

Multumesc,

Send form Samsung using Tapatalk.
Adica sa inchida atunci ca nu e load pe ele? Sau sa limiteze tensiunea/consumul? Nu stiu, dar crezi ca mertia?
Cristi, eu as zice ca poate merita.
Daca sesizeaza un consum infim, gen leduri de stand-by sau inverter in gol, sa se opreasca.
Si-asa am vazut ca unii colegi se uitau dupa prize de 12V cu LED... care consyma degeaba.

Sent from mobilis in mobili
(04-22-2016, 08:04 PM)Cristi A scris: [ -> ]Adica sa inchida atunci ca nu e load pe ele? Sau sa limiteze tensiunea/consumul? Nu stiu, dar crezi ca mertia?
Stii cum e.... seara cand treci la somn cu 12.9 v si te trezesti cu 12.5?




Send form Samsung using Tapatalk.
Nu prea Smile. Bateriile mele stau la 12.3V. Ok... fa-ma sa inteleg, cat e diferenta la 1000W? In orice moneda. Sau, ce putere ai tu... care e diferenta?

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
12.6 sau mai sus e 100% mai jos de 12. 6 e... Cam asa

[Imagine: bb957d3b3f1cf6928c5625b95b94c701.jpg]

In 10 ore 120w

1 bec de 100 w ceva mai bine de 1 ora/zi

Mai bine fac cafeaua 5 minute dimineata cu asta sau microwave 2,5 minute si mi încălzesc micul dejun


Send form Samsung using Tapatalk.

Daca ti stau bateriile pe max 12.3 v ai plăcile sulfatate sus. Golesiti bateria si o umple cu apa cu bicarbonat. La loc deschis . O lasi sa fiarbă 15 minute pana dizolva cristalele Si o umpli inapoi cu electrolit. Oricum nu mai merge ca noua, ca s plăcile consumate dar mai tragi de ea ......

La voltajul asta tre sa aibă cativa anișori. E măsurat la 3 ore dupa încărcare fara consumatori?


Sau un încărcător care iti supraincarca bateria, dar nu e asa eficient.

A SE INCERCA PE PROPRIA RĂSPUNDERE! !!

Send form Samsung using Tapatalk.
Eu am 2 baterii care probabil se incarca una pe cealalta tot timpul, de aia am aceasta tensiune. Nu stiu, nu m-am gandit, cert e ca am 12.3 tot w-end-ul, nu se descaca mai mult cand nu am consum. Cand am consum, nu stiu, depinde de consum. La 200Ah mi-e suficient. Si bateriile sunt sigilate, nu cred ca pot umbla la ele, oricum nici nu prea vreau, dar merci de info!
Se echilibrează cand sunt impreuna. Dar o baterie încărcată, fara consumatori la 3 ore de la încărcare trebuie sa fie minim 12, 6V sau mai mult

Send form Samsung using Tapatalk.
Da, am inteles, dar ale mele fiind in paralel, cred ca se considera consumator una pe cealalta. Zic rau?
In oricare dintre variante, ca se aduna amperii sau voltii ele se echilibrează . Sincer e prima oaea cand aud ca o baterie e consumator pentru o alta legată in paralel cu ea. Dar nu s super expert. In opinia mea sunt sulfatate sau a scazut electrolitul in ele.

Send form Samsung using Tapatalk.
Pagini: 1 2