Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba!

Versiunea completă: Protectie saltea pentru rulota
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Am facut rost de la o firma de importuri aparatura din China de folie de burete din aceea cu densitate mare, pe care am croit-o sa fac protectie de saltea pentru rulota.

Bine, protectia de saltea se pune peste, eu am pus-o sub saltea, pentru a prelua din miscarea saltelelor pe tambrele de lemn. Am taiat-o pe dimensiune, am lipit-o cu o banda pentru a nu se misca, pentru ca am facut-o dubla la grosime. 

Am sa lipesc niste banda velcro pe ea pentru a mentine saltelele intr-o pozitie fixa, iar aceasta protectie am s-o prind ori cu o banda dublu-adeziva de putere mica, ori am s-o gauresc si cu ajutorul unor arici am s-o fixez.

Sper sa va fie de ajutor!
[Imagine: VOz13YXl.jpg]
Dupa parerea mea nu este o idee buna. Acest material este impermeabil, va produce condens. Transpiratia corpului trece prin saltea, care este permeabila si se opreste in bariera impermeabila pe care o montezi.
Mi-ar trebui si mie niste material dintr-asta pentru alta aplicatie (izolatia ferestrelor de la usile fata si a parbrizului la autorulota). Unde se gaseste?
Am eu vreo cativa metri patrati, cati ai nevoie?
Am facut aceasta, sa-i zic saltea suplimentara, nu neaparat protectie atat pentru a izola mai bine patul de zona rece de sub el, in unul din paturi am o usa de vizitare + toate gaurelele din podea, apoi am facut-o pentru protectia saltelei sa nu se roada de tambrele patului, si nu in ultimul rand am facut-o pentru a fixa mai bine salteaua pe ea, pe tambre se misca si pleaca de sub noi. 

Nu neg ca nu e un material impremeabil, insa am cearceaf de bumbac, patura de protectie (acopar salteaua cu niste paturele subtiri, tot pentru protejarea ei), si salteaua care nu e chiar de bumbac si nu e chiar un material care sa respire, daca analizez avantajele aduse de acea saltea suplimentara si dezavantajul de a tine umezeala in saltea, raman cu ele.

Bineinteles, este un factor care trebuie luat in considerare, cine vrea sa faca sa tina cont de el!

Multumesc @e-1!
Astazi mi-a sosit si mie salteaua mult dorita .. Big Grin  Nimic deosebit ,130/190...20 cm grosime..14 fete..  moale,tare,potrivita,rece ,calda etc .Cum suntem 2 persoane si un caine,patul mare ramane ,, permanent " .

       Maine am program distractiv-introducerea saltelei in rulota Sad  dar,inainte de asta tocmai bine am citit topicul tau .Buna ideea cu protectia.o sa asez o patura groasa pe lemnarie pentru protectie si ,,nivelare" .Materialul cu care este invelita salteaua este rezistent dar ...rezista la ,,tavaleala" nu la frecat pe lemnarie.
Gataaaa..am rezolvat .Am slabit 700 gr dar a meritat .Am ,,capsat"  o patura de blana sintetica de lemnarie ca tot ,,fugea"  si am aranjat salteaua.Daca mai beam un pahar de vin din productia proprie dormeam in rulota ....M-am chinuit cu sotia doar 10 minute sa introducem salteaua.Rezolvam mai repede dar sotia radea in hohote..de ce ..nu stiu !!!

PS-a trebuit sa gasesc alt loc de depozitare pt o parte din cortul rulotei(sub pat) .Pentru celalalt loc de depozitare ,adica pe dreapta am usa... Big Grin
Pozeeee, vrem poze, un film ceva. Stii, eu in seara asta tot asta am facut, cu sotia. Am scapat salteaua de cateva ori... a fost de vis!