Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba!

Versiunea completă: Aplicatii utile pentru posesorii de rulote
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Ce aplicatii folositi atunci cand sunteti cu rulota? Pe drum, in camping, la orientarea antenei, la ascultat muzica, etc... orice are legatura cu acest subiect, postati aici!
Eu nu sunt prea dotat la aplicatii legate de rulotit. Folosesc doar aplicatie de radio on line, Tune In. Ce ziceti ca ar mai fi util?
GPS:
  • Waze - aplicatie GPS ce functioneaza cu internet, deci e nevoie de o conexiune 3G pentru a prelua informatiile. Ce are util aceasta aplicatie, sunt informatiile pe care le ofera ceilalti participanti la trafic: ambuteiaje, politie, gropi, etc... Aceste informatii va apar voua in timp ce navigati, o aplicatie foarte utila atunci cand ai rulota in spate
  • HERE MAPS aplicatie GPS off-line, nu ai nevoie de conexiune 3G. Trebuie ca in prealabil sa descarci hartile din traseu, acolo unde ai o conexiune wifi, dar pe urma, navighezi toata Europa fara a mai avea nevoie de conexiune la internet!
  • Google Maps - una dintre cele mai bune aplicatii pentru GPS, cu multiple functii si posibilitatea de a descarca o parte din harta, pe zone. Cea mai buna aplicatie atunci cand esti intr-un oras in care nu ai mai fost vreodata si vrei sa te misti cu mijloacele de transport in comun - valabil mai mult pe afara, dar merge si in Romania.


Muzica:
  • XiiaLive - pe langa aplicatia data de colegul Marius, aceasta aplicatie cauta radiouri on-line din SHOUTcast, acolo unde sunt majoritatea radiourilor atat din Romania, cat si din restul lumii.
  • Radiouri din Romania - o aplicatie simpla, pentru posturile de radio din Romania


Filme/TV:
  • Digi ONLINE - aplicatie daca esti abonat RCS-RDS, beneficiezi de televiziune, sunt si ceva programe difuzate in mod gratuit.
  • HBO GO - daca esti abonat HBO GO, ai acces la continutul de filme HBO.
In afara de cele mentionate,

Eu folosesc in mod uzual pt rulota: Mai rar:
  • Compass - busola (daca campez noaptea si as vrea sa ma asez intr-o anumita pozitie, sau chiar si pt satelit.)
Ca sofer:
  • AutoGuard- camera auto DVR (o folosesc permanent in Bucuresti)
Altele folosite in mod curent:
  • Moovit - GPS cu mijloacele de transport in comun (functioneaza excelent in Bucuresti)
  • Peel Smart Remote - telecomanda universala (merge si la aerul conditionat!)
  • Clever Taxi - cheama taxiuri
  • Cool TV - diverse posturi TV, de regula mergea si HBO
  • WhatsApp si Viber - comunicatii cu prietenii din strainatate si cu sotia.
Si uitasem, una esentiala pt usurarea fizica a prtofelului:  Virtual Cards - toate cardurile de fidelitate, adunate aici: Metro, Selgros, Sensiblu, Decathlon, etc etc etc  Nu mai plimb decat cardurile bancare si de sanatate.
Aplicatie foarte buna meteo: Aplicatie buna sa iti pui datele masinii sau masinilor avute, a rulotei si sa te anunte cand expira diverse (RCA, Rovigneta, etc...). Buna ca iti faci cont si raman datele acolo cand schimbi telefonul
TuneIn Radio

Este o aplicatie utila pentru cei ce vor sa asculte radio cu ajutorul telefonului dar nu au modul FM. Ce are interesant, posibilitatea sa inregistrezi radio-ul preferat si sa-l asculti mai tarziu. Bineinteles, are logica daca radio-ul tau preferat nu e unul de... stiri!

Streamingul se face consumand putine date ~30 Mb/ora, din ce imi arata mie pana acum.
Tom tom si sygic truck ambele cu plata. Acsi ...... nu pot sa cred ca nimeni nu a mentionat o . Masina mea, e românească si ti aduce aminte de toate cele la masina. Pentru cine are OBD recomand cu plata dash commander. E deosebit de util la consum si monitorizarea parametrilor motorului live si stat. Eu am unul wi fi si merge superb pe mufa OBD a masinii. Arată inclusiv încărcarea motorului , consumul erorile de schimbare a vitezei, etc

Send form Samsung using Tapatalk.