Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin DinuMi-am luat prima rulota... primele infiltratii..
#44
Photo 
(04-13-2017, 03:09 PM)Niky Radu A scris: Sa restaurezi un lucru in starea originala , nu inseamna sa vii cu metode romanesti de reparatii, gen sa punem pivoti de Dacie la un Mercedes, daca tot se "potriveste" . Restaurarea inseamna sa o aduci la conditia originala de fabrica. Pe cat de bun vorbitor de limba romana esti, nu ai reusit sa "citesti" din poze, starea originala si starea restaurata ulterior. Ai reusit sa convingi noul proprietar sa-si desfaca rulota pe baza eronata a supozitiilor tale. Macar daca Florin e decis sa desfaca rulota din nou, din bun simt, daca priceputu' care lucreaza la ea, nu reuseste sa puna  baghete/scanduri drepte si placaj dintr-o bucata, ar trebui sa-i platesti manopera...asta ca un cost suplimentar, invatatura de minte, sa vorbesti doar daca ai mai desfacut acest tip de rulota. 

NU se poate pune perete dintr-o bucata !
NU se pot pune baghete drepte !

Cred ca e cazul ca Niky Radu sa-si ceara scuze public pentru ce a facut la aceasta rulota si pentru ce a afirmat in acest topic. N-ar fi rau sa plateasca si reparatia, daca tot a deschis discutia despre asta.

[Imagine: SqXLL0Wl.jpg]
Reparatia efectuata de el nu are nicio legatura cu "starea originala" sau macar cu logica sau bunul simt. Fotografiile vorbesc de la sine, eu am ramas fara cuvinte.
@Niky Radu: Daca urmareai cu atentie elementele scapate de putrezire, daca aveai niste cunostinte tehnice minime sau cel putin imaginatie, cred ca ti-ai fi dat seama cum se poate repara corespunzator acest model de structura stratificata:

[Imagine: qfCzMJkl.jpg]

Observatiile mele au fost facute doar pe baza celor doua fotografii prezentate de el, inainte sa vad rulota. Dupa ce am vazut-o deschisa, am ramas socat. Am vazut multe rulote distruse de timp, de apa, de accidente, insa de oameni nu vazusem.
Avand in vedere ca rulota urma sa fie desfacuta de noul proprietar, in loc sa taca si sa incerce sa dreaga busuiocul, a continuat sa bata campii cu restaurarea. 

[Imagine: hvHeLBWl.jpg]
[Imagine: 2sLErOMl.jpg]
Munca ne fură timpul, banii ne fură mintea...
[-] Pentru aceasta postare, e-1 a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Radu Ivanescu
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Mi-am luat prima rulota... primele infiltratii.. - de e-1 - 04-19-2017, 11:14 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 4 Vizitator(i)
STS Service