Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin DinuMi-am luat prima rulota... primele infiltratii..
#26
Niky, stiu ca te vei supara, dar reparatia prezentata este necorespunzatoare.
Rezistenta a panoului frontal este foarte importanta. Inlocuirea elementelor de lemn afectate nu se face pe bucati, ci in ansamblu. Fiecare bucata este legata cu atentie de celelalte, pentru a forma o structura solida, rezistenta la efort. Colturile ferestrelor nu au doar rolul sa sustina chederul ci mai ales sa lege ramele ferestrelor intre ele, marind rezistenta.

Cateva greseli observate de mine:
- Baghetele orizontale trebuie sa fie dintr-o bucata, iar tu ai inlocuit doar o treime. 
- Placajul interior se face dintr-o singura bucata care se fixeaza cu adeziv si capse de ramele ferestrelor. Altfel nu ai o structura rezistenta, iar in scurt timp vor aparea fisuri in panoul exterior de plastic sau fibre de sticla.
- Polita de sub ferestre realizata din PAL, corect era sa fie refacuta structura stratificata (placaj-baghete-placaj). PAL este un material greu si higroscopic, se deterioreaza usor in timp, de aceea nu se foloseste la rulote.
- Folosirea placajului PFL la finisaj interior nu va rezista in timp. Absoarbe umezeala si se exfoliaza filmul aplicat ("melamina").
- Izolatia cu vata minerala este periculoasa, pastreaza apa din condens iar in timp exista riscul sa emane mirosuri neplacute. 

Cateva recomandari personale la orice reparatie:
In loc de vata minerala ar fi de preferat polistiren extrudat. Eventual se poate lipi de masca exterioara si de placajul interior sporind astfel rezistenta structurii.
Toate elementele din lemn trebuie sa fie tratate cu solutii protective.
Folosirea placajelor stratificate, a structurilor stratificate (placaj-bagheta-placaj), ofera rezistenta maxima la greutate minima.
Colturile ferestrelor sa se faca din placaj stratificat (mai multe suprapuse pana la grosimea necesara) in loc de scanduri. Sunt mult mai rezistente si mai stabile in timp.
Fara PAL si PFL!

Spr la treaba!
Munca ne fură timpul, banii ne fură mintea...
[-] Pentru aceasta postare, e-1 a primit Like de la 4 utilizatori
  • cornels, Florin Dinu, George, Niky Radu
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Mi-am luat prima rulota... primele infiltratii.. - de e-1 - 04-05-2017, 11:29 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 4 Vizitator(i)