Punctajul Subiectului:
  • 1 Vot(uri) - 5 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin SmolnickiMagnifica, protectoarea cuplă antibalans!
#4
(Ultima modificare: 03-02-2016, 10:08 AM de catre: Marius Rotaru.) -->
Salut @Florin Smolnicki !
  La greutatea pe care o are rulota ta poti pune orice antibalans. Daca nu ma insel greutatea minima de lucru este pe la vreo 300 Kg iar cea mai mica cupla se descurca pana la vreo 1300 Kg. Deci din punctul de vedere al capacitatii cuplei nu trebuie sa iti faci griji. 
  Acum cred cea mai importanta este starea cuplei, respectiv a pastilelor de frictiune si deplina functionalitate a acesteia.
  Cele mai intalnite cuple sunt cele Al-Ko ( in special AKS 13000, AKS 2000 - asta cred  ca ai tu in poza postata, restul modelelor sunt mai noi adica mai scumpe si implicit mai rare ), cele de la Westfalia: SSK ( SSK1, SSK2 si mai rar SSK3 )  si Winterhoff. Cel putin pentru Al-Ko si SSK poti gasi relativ usor pastilele de frictiune ( preturile variaza intre 150-200 RON deci nu neglija acest aspect daca trebuiesc inlocuite ) si chiar parti componente.
  Sa stai sa despici firul in patru care e mai buna .... nu cred ca e cazul. Toate sunt bune, diferentele de eficacitate consider ca sunt mici si mai ales greu de cuantificat.
  Mai important e sa fie o cupla intreaga, cu pastile de frictiune bune si mai ales potrivita pentru buzunar.
  De asemenea exista mai multe diametre la tija ( teava ) protapului ce culiseaza si pe care se prinde cupla. Exista un diametru de 30 si ceva mm ( cred ca este foarte rar ), 40 mm si 50 mm. Eu am intalnit pana acum doar cuple ce aveau corpul turnat pentru diametrul de 50mm dar care au atasate niste adaptoare pentru tevile mai mici ( adaptoarele sunt un fel de "U"-uri / potcoave ce sunt folosite ca "umplutura" pentru diferenta de dimensiune ). Atentie daca aveti teava de diametru mai mic sa aveti disponibile si acele adaptoare.
  Apropo de preturi: daca nu te grabesti si esti dispus sa cauti poti gasi cuple si la preturi mai decente, nu doar la 100-150 Euro sau mai mult. Eu de exemplu am dat 150 RON pe un SSK2 iar Cristian Negrea nu cred ca a dat cu mult mai mult de atat pe una similara. Deci se poate!
mariusi_rotaru@yahoo.com
Skoda Octavia Scout + Hobby 460 UFe
[-] Pentru aceasta postare, Marius Rotaru a primit Like de la 2 utilizatori
  • Emil, Florin Smolnicki
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Magnifica, protectoarea cuplă antibalans! - de Marius Rotaru - 02-29-2016, 08:50 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)