Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin DinuMi-am luat prima rulota... primele infiltratii..
#51
(Ultima modificare: 04-20-2017, 07:01 PM de catre: Niky Radu.) -->
(04-04-2017, 05:39 PM)Niky Radu A scris: [Imagine: 64nYTy4l.jpg][Imagine: hUE9br3l.jpg][Imagine: B8A9VI2l.jpg][Imagine: 7IZGgusl.jpg]

Am gasit in arhiva foto facute cu ea, dupa cum observi izolatia este facuta cu vata minerala. Eu am inlocuit toata structura de lemn care era cu probleme. Peretele cum zici tu "fund de dulap" este singura solutie care se gaseste la noi, este un perete de 3-4 mm care are o fata "vopsita", cel original este tapetat, ambele au aceeasi structura si grosime. Acelasi perete il foloseste spre inlocuire orice reparator de rulote. Spre deosebire de peretii care au pe exterior aluminiu, vorbesc de peretii laterali si care per ansamblu au o structura ferma, nu putem vorbi la fel cu modul de constructie al panoului de plastic frontal sau din spate daca e cazul. Peretele se prinde cu capse in limita a 2mm in asa fel incat sa nu se vada in afara chederului de structura de lemn, care si chederul e prins cu capse de structura de lemn. In mijlocul structurii de lemn, daca insisti spre apasare acest perete de 3 mm vei ajunge cu el catre panoul de plastic deoarece are vata minerala si nu opune nici o rezistenta la apasare. Locul unde ai facut acea gaura este in mijlocul structurii. Nu-mi explic de ce ai ajuns la concluzia ca are infiltratii, are doar o bucata de perete vechi, care e uscat si l-am pastrat din alte motive tehnice. Am reprodus in mod identic fiecare structura de lemn, de perete si toata reconstructia per ansamblu a fost facuta in mod identic cum a fost ea proiectata de fabrica. Inclusiv acea vata minerala a fost pusa la loc inainte de montarea panoului. M-am asigurat ca aceasta rulota nu va mai avea infiltratii niciodata. Presupunerea mea legata de aceasta situatie este ca ai crezut ca acel perete frontal trebuie sa fie ferm la apasare, exact ca peretii laterali, o izolatie cu vata minerala nu poate face un perete ferm la apasare. Am incercat sa-ti dovedesc ca in aceasta stare a facut-o fabricantul si implicit in aceeasi stare se afla dupa restaurare, nu i-am facut modificari sau adaptari "romanesti".
Nu a mai postat nici un coleg care sa mai ofere opinii fata de aceasta rulota. Te rog sa mai cauti si tu. Tu personal ai verificat rulota de 2 ori, a 2a oara ai venit cu un priceput care te-a invatat sa-i faci o remasticare. Aceasta rulota nu are nevoie de asa ceva, a fost facuta.
Da-mi un telefon cand poti, eu nu mai am nr tau, si treci pe la mine sa-ti dau detectorul de umiditate sa verifici chiar acel perete vechi, gaurit cum l-ai facut.

Tiganie e pentru tine, pentru mine e tot ce am putut face, verifica poza 1 si 3, poza 1 este in starea gasita iar poza 3 este in starea reparata, din interior nu am poze, zi-mi unde e tigania ?

(04-20-2017, 06:55 PM)SERGHEIDIN A scris: Omule,hai sa fim seriosi....!!!! Sa nu iesi iarna cu rulota ca faci mucegai?!!! Pai da-o in gura ma-sii de rulota ca o fac cotet daca prind mucegai in ea doar pentru ca  mai aprind soba din cand in cand iarna ca sa stau cu baietii la un pahar si o carte...!!!!!!

Las-0 asa,asta este,ai cazut ,ai cazut.

Tu crezi ca am pus mucegaiul ala acolo cu mana, a fost facut in urma condensului, asta e clar !
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Mi-am luat prima rulota... primele infiltratii.. - de Niky Radu - 04-20-2017, 06:58 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)